Jak bezpečné je vaše auto?

Máte auto? Nebo se teprve chystáte nový vůz si pořídit? Nad čím vším uvažujete, když zkoumáte nabídku trhu? Odhaduji, že porovnáváte různé značky, jejich spolehlivost, technické parametry, vybavení interiéru, cenu, možná i vzhled a barvu. Zamýšlíte se však i nad tím, jak je vaše vyhlédnuté auto bezpečné?

Vozidlo musí projít různými testy, než je povolen jeho prodej. Testuje se například, zda má dostatečně zajištěnou aktivní a pasivní bezpečnost.
crash test nárazu
Aktivní bezpečnost
je soubor prvků, které mají zabránit nehodě. Patří tam např. brzdný systém, světla, ABS, parkovací asistent, atd.

Pasivní bezpečnost
se týká cestujících uvnitř vozidla. Jedná se hlavně o karoserii, bezpečnostní pásy, airbagy, dětské autosedačky. Velmi záleží na tom, jak je zkonstruována karoserie automobilu. Tvoří ji deformační části, které při nárazu změní tvar a tím náraz ztlumí, a prostor pro posádku, který se naopak deformovat nesmí.
Bezpečnostní pásy zabraňují tomu, aby bylo tělo po nárazu vymrštěno z auta. Airbagy mají za úkol mírnit následky nárazu těla do pevných částí interiéru, např. do volantu. Airbagy mohou být rozmístěny v různých částek kabiny, aby chránily hlavu (hlavový airbag), hrudník a pánev (čelní nebo boční) i kolena (kolenní airbag).
Dětské autosedačky chrání malé cestující. Pokud posadíme dítě do autosedačky, snížíme 11 x riziko jeho zranění při nehodě. Záleží ovšem na pečlivém výběru autosedačky. Musíme dbát na její správnou velikost, tvar, připevnění, seřízení bezpečnostního pásu i opěrky hlavy. V dnešní době je cestování dětí v autosedačce povinné, a to i na krátké vzdálenosti.
auto značky Mercedes-Benz třídy A
Aby výrobci zjistili, jsou-li bezpečnostní prvky v jejich vozidlech dostatečné, nechávají provádět tzv. crash testy. Při nich se do kabiny cvičného auta posadí figuríny a simulují se různé druhy nárazů, k nimž může dojít při dopravní nehodě. Měří se a sleduje, jak se tělo chová např. při čelní, či boční srážce, a zda jsou účinné bezpečnostní pásy a airbagy. Crash testy provádí například nezávislá evropská organizace Euro NCAP. Výsledky testů jsou vyhodnoceny a automobil dostane určitý počet hvězdiček. Nyní jich může dostat nejvýše 5. Euro NCAP konečné ohodnocení zveřejňuje.

Každoročně jsou sestavovány žebříčky nejbezpečnějších vozidel, ale dozvíme se také, která auta dostala horší hodnocení. Pro rok 2019 zvítězila značka Mercedes-Benz třídy A.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup