Vybrat raději pračku/sušičku, nebo samostatnou pračku?
V dnešní době je už ve spoustě domácností pračka i sušička standardem. Když však tyto spotřebiče pořizujete, není výběr úplně snadný – na trhu je příliš mnoho variant, ze kterých si vybrat.

Dokonce ani nepotřebujete kupovat každý přístroj zvlášť a můžete zvolit variantu 2v1. Bohužel každá varianta s sebou nese i určité nevýhody, na které se podíváme v tomto článku, a poradíme vám, jak vybrat tu, která se pro vás nejlépe hodí.

Kdy zvolit 2v1

Tento typ je velmi elegantním spojením dvou nepostradatelných domácích spotřebičů, pračky a sušičky. Díky této kombinaci ušetříte nejen peníze, ale také i místo a čas. Tato kombinace vypere, vysuší a mnohdy vám ušetří práci s žehlením. Navíc můžete navolit jeden z mnoha parních programů, díky kterému bude vaše prádlo nadýchané a voňavé. Také nemusíte řešit složité přendávání prádla z pračky do sušičky.

Bohužel i zde jsou stinné stránky. Tyto přístroje mají většinou nižší účinnost sušení, není zde tak veliký výběr modelů a při sušení nezvládnou tak veliké množství prádla (většinou se pohybuje okolo 5–6 kg). Při pořizování setu 2v1 musíte dále počítat s větší energetickou náročností i větší spotřebou vody.

Jsou tedy lepší pračka a myčka samostatně?

Při pořizování samostatné pračky musíte vzít v potaz vyšší pořizovací cenu i větší nároky na prostor. Při jejím výběru se rozhodně zaměřte na efektivitu praní, příp. počet otáček a nabídku programů. Rozhodně si nezapomeňte ověřit hlučnost.
Co se týče sušiček, je zde hned několik modelů s různými programy, ale především využívající jiných technologií. Jedním z typů je kondenzační sušička, která se vyznačuje úspornějším provozem a která umožňuje šetrnější sušení textilií. Její nevýhodou je větší počáteční investice.

pracka_susicka

Sušička s tepelným čerpadlem čerpá energii na sušení z více zdrojů, což vede k nižší spotřebě elektrické energie, a tak je vhodná pro časté používání. Proto se při výběru sušičky pozastavte a nastudujte co nejvíce materiálů, abyste vybrali tu správnou.

Na co ještě myslet

Také při pořizování dvou spotřebičů musíte přemýšlet nad jejich umístěním. Většinou se dávají vedle nebo na sebe. Samozřejmě varianta nad sebou zabere méně místa, ale je potřeba pořídit i tzv. mezikus, který usnadňuje přendávání prádla. Cenově se pohybuje okolo 1 500 korun.

Hlavním lákadlem na koupi pračky a sušičky v jednom je tedy nejen cena, ale i úspora místa, díky které se hodí i do menších bytů. Pračka a sušička zvlášť zase nabídnou větší výkonnost a větší výběr typů. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a větší prostorová náročnost.

Pokud se vám zdá, že jste si vybrali, tak se nezapomeňte podívat i na dostupnost náhradních dílů, abyste za pár let nemuseli kupovat nové spotřebiče. I proto se vyplatí jednorázově investovat do dražšího modelu, který vám vydrží déle. S tímto cca patnáctitisícovým výdajem vám pomůže půjčka na OP.