Pořizujeme zahradní hadici

Trh není zásoben pouze precizně zhotovenými a kvalitními výrobky. To platí i pro nářadí a příslušenství pro zahradníky a pěstitele.

Jak poznat kvalitní materiál

Ceny těchto výrobků jsou sice velice nízké, to však není důvod k tomu nákup podcenit. Nekvalitní výrobky pak pouze znepříjemní život, brzy se zlomí, zkroutí, nedrží v rychlospojkách a poškodí je i tlak vody proudící zúženou koncovou tryskou.

hadice

Průměr zahradních hadic bývá nejčastěji půl palce. Zde by měla gramáž materiálu odpovídat alespoň 120 g na metr délky. Gramáž také určuje, jak silná bude jejich stěna, resp. čím silnější, tím odolnější vůči tlaku vody a mechanickému namáhání. Běžně by měla odolávat provoznímu tlaku 10 – 20 barů (atmosfér), podstatné je nejen udržení pevnosti samotné stěny, ale i stabilita ve spojovacích dílech. K čemu vám bude výrobek, který se po krátké době vyvlékne ze spojky a bude spíše na obtíž, než aby posloužil jako dokonalý pomocník.

Jak se o hadici starat

Každý technický produkt vyžaduje údržbu, jestliže ji podceníme, zbytečně pak utrácíme peníze ve chvíli, kdy byla životnost naší nedbalostí zkrácena. Především musíme pamatovat na její správné navíjení. Nesmí se nikde lámat, kroutit a zamotávat do uzlů. Lze ji po použití stočit do kruhu, ale vhodnější je využít některého z navijáků, buď nástěnného, nebo stojícího na zemi, případně samonabíjecího mechanismu. Hadice by také neměla zůstávat ležet položená na trávníku, kde brzy může zarůst travou a nedopatřením ji pak můžete poškodit žacím nožem sekačky.

zahradní hadice

Pamatujte také na včasné zazimování a uskladnění na suchém vytápěném místě, a to ještě v době, kdy v noci teplota klesá pouze k hodnotám nad nulou. I krátký přízemní mrazík dokáže vytvořit uvnitř ledovou vrstvu, která nabývá na objemu, a může ji nevratně poškodit nebo i roztrhnout. Před uložením do skladových prostor necháme všechnu vodu odtéct a odpařit vlhkost, aby se pak uvnitř netvořily plísně.