Malta je nekorunovanou královnou středomořských destinací

Pokud si chcete užít slunce a neváháte ani poznávat nové kultury, je to právě Malta, která určitě stojí za vidění. Zavítat sem můžete celoročně, je připravena vás bohatě pohostit a ukázat vám, jak se žilo v Evropě už za megalitických dob. Nechybí ani památky na středověk, kdy se stala základnou pro rytířský řád sv. Jana a příjemná vzpomínka na dlouholetou spolupráci s Velkou Británií. Dnes jde o samostatnou republiku, která má své letiště, žije z turistického ruchu a její pláže jsou díky prestižní Modré vlajce pověstné po celém světě!

comino

Řada možností na výběr i pro náročné

Když se řekne Malta, mnoha turistům se vybaví právě prosluněné destinace, kde vládne písek a moře. Možná je to ale trochu nefér k těm dalším místům, v nichž poznáte lépe dějiny tohoto báječného ostrova. Vnitrozemí nabídne prohlídku někdejšího hlavního města Mdina, kde nejezdí auta a v jehož historickém centru poznáte ostrov opravdu zblízka. Nebo se podíváte na přístav Marsaxlokk, kde čeká projížďka na tradiční loďce? Pokud máte rádi zelenou barvu a přírodu, je tu pro vás ještě další téma. Ostrov Gozo plný ovocných stromů, vinné révy a originálních suvenýrů z keramiky je pověstný i svými plážemi. A především pak nočním životem, který potěší hlavně mladší generaci. Grilované speciality jsou další ozdobou místa, kde si užijete i pravidelné trhy na centrálním náměstí.

gozo

Do třetice si pak představme maličké, ale o to roztomilejší Comino. Tři kilometry čtvereční a možnost svézt se lodí až ke břehu, stačí nasednout ve správný čas. Je tu jen pár stálých obyvatel, ale turistů potkáte mnohem víc. Třetí z maltských ostrovů je jednou velkou chráněnou přírodní rezervací a v Modré laguně si užijete potápění, co fantazie ráčí. Pokud jste založením spíše vodník a podobných radovánek není nikdy dost, můžete obdivovat i mimořádně pestrý podmořský svět plný barev.