Závity všeho druhu

Závit je moderní řešení spojování součástek, přičemž spojení má dobré vlastnosti, a navíc se dá nestále rozebírat, ovšem potřebujeme přesné nástroje.

Závity všeho druhu

Vrták

Vnější závit můžeme vyřezat bez téměř žádné přípravy, ovšem pro ten vnitřní potřebujeme nejprve udělat potřebnou díru, jen musí mít přesný průměr. U toho záleží, jakou velikost a typ závitu chcete vytvořit, přičemž přesnou hodnotu nalezneme ve strojnický tabulkách, popřípadě na internetu. Vrtáky mají různé parametry, a proto se nyní zaměříme na výběr těch do kovu. První věcí, jenž potřebujeme znát je materiál, jenž se odvíjí i podle využití. U běžné výroby bohatě postačí rychlořezná ocel, ale pokud požadujeme mnohem vyšší nároky, tak na povrchu vrtáku nalezneme titan či příměs jiného kovu. Na vrtání není vůbec nic složitého.

speciální vrták

Nejprve důlčíkem vytvoříme důlek, díky kterému bude nádherně nástroj vrtat přímo na potřebném místě. Při vrtání nástroji polevujte a dávejte mu přestávky, protože bez chlazení se rychle zahřívá. Samozřejmě nikdy nedržte obrobek v holé ruce! Hrozí totiž velké riziko zranění, a proto jej například pevně upněte do strojního svěráku.

Závitník

Po vytvoření přesného otvoru můžeme konečně začít s řezáním závitu. Tento spojovací prvek nalezneme všude kolem nás, protože spojí díly pevně k sobě a dále už se neutahují. Na rozdíl od jiných metod se dá rozebírat, což oceníme na spoustě součástkách. Závitů máme několik typů a výběr toho správného se volí podle toho, kde je budete využívat. Jedním z nich je trapézový závitník, jenž se při práci s kovem velice hojně využívá a řada dílen se bez něj neobejde.

strojní nástroje

Dále dělíme závitníky na ruční a strojí. Pokud se chystáte vytvářet sériovou výrobu, tak se bez strojního typu neobejdete. Naopak kdejaký kutil ocení v dílně ruční závitník, jenž pohodlně nasadí do vratidla a může řezat závit. Zde je důležité, abyste řezali pod správným úhlem, což je ve většině případů kolmý úhel. Důležité je zachytit dobře první otočky závitu a potom už to půjde snadno. Nezapomeňte ani na mazání například olejem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup