Víte, co to jsou fosilie a kde můžete originály sehnat?

Máte rádi kameny, minerály nebo vás zajímá historie a všechno to, co se už dávno odehrálo? Jistě pak víte, co jsou fosilie. Ty můžete mít i doma.

Víte, co to jsou fosilie a kde můžete originály sehnat?

Mít doma fosilii si přeje asi každý, vždyť jde o důkaz toho, že mnoho živočichů na naší planetě žilo ještě dávno před tím, než svět dostal podobu, jakou má dnes. Fosilie je možné dokonce i najít, ale to byste museli mít skutečně obrovské štěstí. Pokud vás ale tohle téma zajímá a chcete mít doma originální dekoraci, fosilii si můžete i zakoupit. Jenže, jak poznat, že jde o skutečný originál a co všechno se může slovem fosilie nazývat?

fosilie deska

Jak staré jsou fosilie?

Fosilie jsou zkamenělé pozůstatky dávných živočichů. Jde v podstatě o kameny, ve kterých jsou zřetelné stopy po živočiších, kteří na naší planetě žili již před tisícovkami let. O pravou fosilii se jedná jen v případě, že otisk či stopa takového živočicha jsou v kameni zřetelně vidět, zároveň se fosiliemi nazývají jen pozůstatky živočichů starší než deset tisíc let. Za fosilii se pak dá označit celý zkamenělý živočich, ale i jen jeho části, které se dochovají a zkamení. Nejčastěji pak jde o trilobity, tedy mořské členovce a měkkýše, kteří mají svou tvrdou skořápku. Tvrdé části živočichů se samozřejmě dochovávají nejčastěji, jde pak o zuby, kosti, krunýře a podobně.

fosilie

Můžete je mít také

Jako malé děti jsme tohle asi hltali všichni. Fosilie jsou vlastně důkazem dávného života na naší zemi a blíže se jimi zabývají paleontologové, kteří zkoumají třeba i život dinosaurů na zemi. Každá zkamenělina je originálem, a pokud ji chcete mít doma také, nemusíte se spoléhat na to, zda nějakou najdete. Můžete si ji pořídit ve specializovaných obchodech, ale vždy nakupujte obezřetně, abyste doma měli opravdový originál. Zkameněliny, kterou jsou mladší než deset tisíc let, se fosiliemi nenazývají. Taktéž musí jít o přirozený jev, do tvorby nesmí zasahovat svou rukou člověk.

Ať už milujete všechno staré, jste nadšenci nebo podobné věci sbíráte, fosilie může posloužit také jako krásná a netradiční dekorace.