Proč tak (ne)máme rádi schodiště


Rodinné domy s více obytnými patry se bez schodiště KM design neobejdou a toto může být i jeden z důvodů, proč se někteří lidé těmto stavbám vyhýbají a raději volí k životu buď ryze přízemní stavby, anebo dávají přednost bydlení v bytových domech s výtahem. Tímto se ale ochuzují o některé benefity, co nám schodiště poskytují. Co tím máme na mysli?

květiny na schodech

Zdravá chůze – chodit po schodech je velice zdravé a doporučí vám to nejeden odborník z oblasti zdravého životního stylu. Svým způsobem to nahrazuje chůzi v kopcovitém horském terénu, a možná, že ji ještě o nějaký ten stupeň převyšuje. Chodit po schodech alespoň pár minut by měl každý z nás denně, velkou výhodu v tomto směru mají ti, co bydlí v paneláku, jenže kolik lidí tu vyšlapává schodiště, když je k dispozici výtah? V podstatě skoro nikdo.

Sportoviště – siloví sportovci, a nemusí to být zrovna profesionálové, si jsou dobře vědomi možností tohoto terénu, a tak schodiště využívají k posilování dolních končetin vyšlapáváním na špičky se závažím na zádech, anebo ke cvičení kliků, kdy jsou ze schodů zavěšeni hlavou dolů, což výrazně tento cvik ztěžuje.

chůze po schodech

Estetický vzhled – víte, že některé typy schodišť jsou vlastně umělecká díla, a že bývají dominantou obytného prostoru? Jakmile k vám někdo vstoupí, zaregistruje je na první pohled a věnuje jim svým zrakem větší pozornost, než jiným uměleckým skvostům. A tak by se klidně mohlo stát, že teprve poté, co si důkladně prohlédnou spirálové schodiště s dřevěnými schodnicemi, zamíří k vaší chloubě – originálu impresionistického génia Claude Moneta z konce devatenáctého století.

Praktičnost – když už jsme se tu zmínili o výtahu, schody v domech a dalších prostorách jsou tu připravené vždy, kdy výtah přestane fungovat. Docela obyčejný výpadek elektrického proudu jej vyřadí z činnosti na několik hodin, ale schody ke své službě nepotřebují vůbec nic. Nakonec to docela obyčejné zatracované nouzové schodiště vám bude dobré.