LED zářivky 120 cm na pracovištích i v domácnostech


Barva stěn místnosti

Krátce po sametové revoluci, kdy se na trhu rozšířily barevné malířské sady, pronikl do střední Evropy trend malovat místnosti pastelovými barvami. Podpořily jej dokonce i moderní televizní seriály natáčené v prostředí ateliérů nebo v obytných prostorách barevně laděných. Doba se však změnila a do módy se vrací opět bílá. Hodí se skutečně ke všem typům nábytku, je univerzální a podstatnou její předností je, že opticky zvětší obytný prostor.

interirér
Tohoto jevu lze s úspěchem využít při plánování rozmístění nábytku v interiéru a tím pádem také zdrojů osvětlení. Projeví se to zejména v kuchyních, kde se instalují bodová světla nad jídelním koutem a LED zářivky 120 cm na kuchyňské lince. Rozhodující je také barevné ladění bílého světla do vhodného odstínu, který může být buď chladný, nebo teplý. Každému z nás vyhovuje něco jiného a nelze tvrdit, že do kuchyně nepatří jeden nebo druhý typ.

Barva osvětlovacího zdroje

Jestliže máte možnost využít barevné škály bílého denního světla, které napodobuje sluneční pochody na obloze, udělejte to. Současné LED technologie to umožňují a je prokázáno, že tento způsob osvětlení má pozitivní vliv na lidské zdraví. Princip spočívá v plynulém navození teplých tónů v brzkých ranních hodinách, kdy slunce teprve vychází. Stejně tak teplé odstíny bychom měli volit večer před západem slunce, kdy se obzor rovněž barví do teplých barev červené, oranžové a žluté. V průběhu dne můžeme v uzavřených místnostech svítit chladnějším bílým, lehce namodralým světlem. Jak by světelné přechody měly vypadat?

pokoj

  • Od okamžiku probuzení do 8 hodin – 1900 K až 2700 K – teplé barvy napodobující východ slunce
  • Mezi 8. a 10. hodinou – organismus si již přivyká na denní světlo, odstíny mohou být střední mezi 3000 – 5000 K.
  • Rozmezí 10. hod. a 14. hod – na pracovištích i v domácnostech lze volit nejchladnější spektra 6000 – 8000 K.
  • 14. – 17. hod. – návrat ke středním tónům 3000 – 5000 K.
  • Od 17. hod. – opět teplé odstíny 1900 – 2700 K, které napodobují západ slunce, později spíše plamen ohně nebo svíčky. Pokud musíme pracovat večer, neměli bychom alespoň dvě hodiny před spaním svítit v místnosti studeným světlem nad 2500 K, čímž bychom blokovali tvorbu melatoninu potřebného pro kvalitní spánek.