Apple

Vše začalo v roce 1967, kdy v garáži rodičů Steva Jobse poblíž San José vzniká společnost Apple. Základní kapitál byl získán tak, že Jobs prodal svůj mikrobus a jeho kolega Steve Wozniak se musel vzdát své kalkulačky. Společně s nimi se mezi zakladatele řadí Ronald Wayne. Za prodej poměrně majetných kusů zboží obdržela firma necelých 1400 amerických dolarů, což stačilo k pořízení čipů. Čipy byly využity k výrobě modelu prvního počítače Apple I, přičemž bylo vyrobeno 100 kusů, ručně.
Apple I byl takový pilot, v roce 1977 firma poprvé vyrábí počítač Apple II, avšak na tomto modelu se podílel jen Steve Wozniak, jednalo se také o první sériově vyráběný počítač.
pracovní prostor
Mikropočítač byl postupně nabýval oblíbenosti, prodalo se ho několik milionů a v podstatě předčil dobu, prodával se ještě následující léta. Stále měla společnost touhu vytvořit něco lepšího, a tak přišel nápad na Apple III, nicméně neobsahoval ventilátor, a tak lehce docházelo k jeho zavařování, byl v podstatě k ničemu.
Průlom znamenal až počítač Macintosh, ten byl uveden v roce 1985. Uvnitř firmy vznikaly spory, kvůli kterým byl vyhozen Steve Jobs. V té době vzniká společnost Microsoft, která se svým operačním systémem Windows jasně dobově převálcovala celý Apple nevypadalo to s ním vůbec dobře. Bylo jasné, že pokud Apple nepřijde s nějakým novým zařízením, firma zkrachuje. V roce 1997 se do firmy opět vrací Steve Jobs a došlo k vytvoření operačního systému Mac OS X. Vzniká první iPod, o šest let déle iPhone a posléze iPad. V počítačích došlo ke změně čipů, začaly se do nich dávat ty z produkce Intelu.
obazovka přístroje
Vytvoření prvních kapesních zařízení vyneslo firmu na samotný vrchol. Kdyby nedošlo k uvedení těchto výrobků, můžeme těžko říci, co by se samotným Applem bylo. Steve Jobs rezignoval na pozici CEO – výkonný ředitel, načež umírá a do čela společnosti se dostává Tim Cook.
Apple má 123 000 zaměstnanců a obrat činí přes 260 miliard amerických dolarů.